רכז תכנית שווים: יואב לבנטר

טלפון: 04-9902390 | נייד: 052-8224408 | מייל: 

 

"שווים" - תוכנית חברתית של החברה למתנ"סים לבני נוער המשתייכים לקהילת הלהט"ב

החברה למתנ"סים רואה חשיבות גדולה, ואף מהפכנית, בכך שמרכז הקהילתי יישובי או אזורי, יקיים פעילות משמעותית בעבור כל הקשת הגילאית הלהט"בית ובאמצעות כך יחבר ויחבק אותם לקרבו ויאפשר לקהילה להפוך למקור של תמיכה חברתית ותרבותית לחבריה.

פעילותנו תעניק לבני הנוער קבוצת השתייכות שמאפשרת מרחב בטוח, מגן ומאפשר, מקום להעצמה, לפיתוח אישי, חשיבה ביקורתית ואף עשייה חברתית בשלבים מאוחרים יותר. בנוסף, תאפשר את הפיכת המרכז הקהילתי למרחב בטוח ונגיש לנוער גאה, ולגורם משפיע ורלוונטי עבור נוער וצעירים להט"ב ברשות.
התוכנית של החברה למתנ"סים החלה לפעול בשנת הפעילות תשע"ח ב-15 מרכזים קהילתיים ברחבי הארץ, ובאופן טבעי גם אנחנו ביקשנו להצטרף.

 

מטרות התכנית:

יצירת מרחבי פעילות בטוחים עבור נוער גאה במתנ"ס המקומי.
הנוער הגאה בקהילה יתפוס את המתנ"ס כמקום פעילות רלוונטי עבורו.
התכנית תיתן מענה לבני נוער להט"בים בקהילה(מידע, ליווי, תמיכה).
הנוער יפעל להסברה וקידום שיח סובלני בקרב הקהילה המקומית (נוער ומבוגרים כאחד).
התכנית תנגיש מידע וידע לבתי הספר, תנועות הנוער ועוד.

מטרתנו לממש את התכנית במרכז הקהילתי, באופן מדויק ומותאם למשגב.
בשלב הראשון יבוצע מיפוי קהילתי של צרכים, רצונות, פעילויות קיימות וכו. בסופו של תהליך ייבחר אפיק הפעילות המתאים לנו ביותר.
הרכז במרחב הפתוח השבועי, יאפשר מרחב פתוח ובטוח לנוער גאה להגיע ולעסוק בזהותם המינית או/ו המגדרית.
בנוסף כל אחד יוכל לבחור באחד מאפיקי הפעילות הבאים:
מועדון נוער להט"בי פתיחת מרחב פעילות בלתי פורמאלי, בדומה למועדון נוער יישובי - בעבור נוער גאה בלבד.
קבוצת אומנויות (תאטרון/צילום/אומנות/ניו מדיה) הקמה של קבוצה חברתית לנוער גאה שתציע פעילות אחת לשבוע במרכז הקהילתי סביב תחום זהותם המינית או/ו המגדרית בהיבטים רחבים יותר על שוויון ושחרור האדם והאישה באמצעות כלים מעולם האומנות.
קבוצת מנהיגות מקומית מקרב כלל בני הנוער (הטרוגנית) הרכז יקיים פעילות של נציגי - נוער מהפעילויות והארגונים הפועלים בקהילה (תנועות נוער, מועצת נוער, ומסגרות נוער אחרות) בנושא להטופו"ביה, שוויון, אחריות חברתית,זהויות, מגדר ומיניות ועוד.

בנוסף, בני הנוער שיפעלו בתכנית ישתתפו בפעילויות מחוזיות וארציות, כמו:
טיול יומיים.
סמינר ארצי.
פעילות חגים: חנוכה ופורים.

מתוך הבנה והכרה במאפיינים הייחודיים של נוער להט"ב, בהתאמות ובמורכבויות הנדרשות בתוך המרכז הקהילתי, הפעילות מלווה על ידי גוף מקצועי שנותן מענה לכל הנוגע לסוגיות הקשורות לנוער גאה בישראל. כמו גם פיתוח עולם תוכן ודרכי פעילות רלוונטיות.

 

שווים